صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دوشنبه 14 شهریور 1390 :: نویسنده : مستور
یکی از برجسته ترین آثار سید رضی کتاب شریف نهج البلاغه است؛ کتابی که هر گوهرشناسی را به اعتراف به جایگاه بلند و برجسته آن واداشته و سرهای همه آنان را به تواضع در برابر این کتاب فرود آورده است.حنّا الفاخوری نویسنده تاریخ ادبیات عرب می نویسد:

(کتاب نهج البلاغه یک ثروت عظیم فکری و ادبی است. این کتاب پیوسته مردمان را به عمل به شعائر دینی و پیروی از تعالیم قرآن مجید و استوار ساختن کارهای نیک و خوش فرجام فرامی خواند و آنان را به پیش رفتن در طریق فضائل برمی انگیزد. نهج البلاغه دین را با مسایل اجتماعی و سیاسی درآمیخته و البته دین را پایه و اساس آن دو دیگر قرار داده و خواهان جامعه ای است که بر سخن عدل و مساوات و حریّت استوار شده باشد. در این کتاب عدل را جایگاهی وسیع است و امام آن را از مقتضیات اصلی زندگی و نگهبان آن قرار داده است... در نهج البلاغه در کنار این تعالیم آراء گوناگونی در فلسفه مابعدالطبیعه و فقه و معلومات بسیار تاریخی نیز آمده و مجموعه این مزایاست که نهج البلاغه را در عالم ادب و دین و اجتماع به مقامی بلند رسانده است). برای دیدن اندازه اصلی لطفا بر روی آن کلیک کنید.


شیخ محمد عبده مفتی اسبق مصر و شارح نهج البلاغه در وصف این کتاب می گوید:

(معتقدم بحق سخن علی علیه السّلام بعد از قرآن کریم و کلام نبوی فصیحترین و بلیغترین و پرمعناترین و جامعترین سخنان است).


شارح بزرگ نهج البلاغه ابن ابی الحدید می گوید:(یک سطر از نهج البلاغه برابر با هزار سطر کلام ابن نباته یعنی همان خطیب بلندآوازه ای است که همگان بر یگانه بودن او در عصر خود و در فن خطابت اتفاق نظر دارند).

سیر تألیف نهج البلاغه
سید رضی در مقدمه خود بر نهج البلاغه چنین می نویسد:(زمانی که هنوز دوران طراوت آغازین زندگی را سپری می کردم تألیف کتابی را درباره خصائص ائمه آغازیدم که روایتهای زیبای رسیده از آنان و گوهرهای نهان در گفتار ایشان را در برداشته باشد.)پس از آن که خصائص گفتار امیرمؤمنان علیه السّلام را به پایان رساندم، رویدادهای روزگار مرا از پی گرفتن کار و به کرانه رساندن این اثر بازداشت.

از دیگر سوی در آنچه تا این زمان تألیف کرده ابواب و فصولی مشخص ساخته و در پایان آنها فصلی آورده بودم که مواعظ و حکم و امثال و آداب منقول از امیرمؤمنان علیه السّلام را دربرداشت. در این زمان گروهی از دوستان زیباییها و برجستگیهای این بخش را پسندیدند و درخشندگیهای این کلمات خوشایند، اعجاب آنان را برانگیخت. اینان از من خواستند تألیف کتابی را بیاغازم که همه انواع کلام امیرمؤمنان علیه السّلام و همه شاخسار شجره خجسته گفتار او را اعم از خطبه و نامه و ادب و موعظه دربرگیرد.
 
البته روشن است این گونه مجموعه ای چونان گفتارهای پردرخشش دینی و دنیوی را در خود جای می دهد که نه در هیچ کلامی دیگر گرد هم آمده و نه در کتابی فراهم گشته است؛ چه امیرمؤمنان علیه السّلام جویبار هماره جاری فصاحت و خاستگاه و زادگاه بلاغت بود و گوهرهای نهفته بلاغت در کلام او رخ نمود، سخنوری قانون خود را از او گرفت، همه سخنوران گام در جای گامهای او نهادند و همه اندرزگویان و واعظان سخن سرای از کلام او کمک جستند، با این همه او پیش افتاده و اینان نرسیده اند و وامانده اند؛ چرا که کلام او نشانی از علم الهی و بویی از گفتار پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله دارد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : نهج البلاغه، 
برچسب ها :
سه شنبه 8 شهریور 1390 :: نویسنده : مستور
خدایا تو ماه رمضان را از گزیده ترین  وظایف و ویژه ترین واجبات خود قرار دادی ؛ ماهی که آن را در میان ماه های دیگر ، ممتاز ساخته ای و از میان همۀ زمان ها و روزگارها ، آن را برگزیده ای و بر همۀ اوقات سال ، برتری اش داده ای ؛ زیرا قران و نور را در آن فرو فرستاده ای و ایمان بندگانت را به کمال رسانده ای و روزه را در آن واجب ، نموده ای و مردم را به شب زنده داری در این ماه ، راغب فرموده ای و شب قدر را که از هزار ماه بهتر است بزرگ و گرامی داشته ای .

با ماه رمضان ، ما را بر امت های دیگر ، برتری دادی و با فضیلت این ماه ، ما را برای سبقت جستن از ملت های دیگر ، اختیار کردی ؛ پس به فرمان تو ، روزه هایش را روزه داشتیم و به یاری تو ، شب هایش را به عبادت برخاستیم ؛ در حالی که با این روزه و شب زنده داری ، خود را در معرض رحمتی نهادیم که بر ما عرضه داشته بودی و آن را وسیلۀ رسیدن به ثواب قرار دادیم . بر عطای آن چه از تو خواهند قدرت داری و آن چه از فضل تو طلب کنند ، می بخشی و به آن کس که قرب تو جوید ، نزدیکی .

این ماه مبارک ، در میان ما به شایستگی زیست و به نیکی همنشین ما گردید و گران مایه ترین سودهای اهل جهان را به ما بخشید ؛ سپس چون زمانش به انجام رسید و مدتش به سر آمد و شمار روزهایش پایان گرفت ، از ما جدا شد.

برای دیدن اندازه اصلی عکس لطفا بر روی آن کلیک کنید.اینک او را بدرود می گوییم ؛ همچون بدرود گفتن کسی که فراقش بر ما دشوار است و رفتنش ما را دچار اندوه می کند  که عهدی نگه داشتنی و حرمتی رعایت کردنی و حقی گزاردنی از وی را بر ما لازم می گرداند؛ پس می گوییم :

سلام بر تو ای بزرگترین ماه خدا و ای عید دوستان خدا !

سلام بر تو ای گرامی ترین اوقاتی که همنشین ما بودی و ای بهترین ماه در همۀ روزها و ساعت ها

سلام بر تو ای ماهی که درآن ، آرزوها در دسترس آیند و بسی کارهای نیک انجام شود.!

سلام بر تو ای همنشین که تا هستی ،پر قدر و منزلتی و چون از ما جدا شوی ، فراق تو دردناک است ؛ ای مایۀ امید که دوری ات برای ما سخت و رنج افزاست !

سلام بر تو ای همدمی که چون آمدی ، بر دل ما آرامش آوردی و شادمان کردی و چون سپری شدی ، ما را در وحشت تنهایی گذاشتی و درد فراق افزودی !

سلام بر تو ای مددکاری که ما را در مقابله با شیطان ، یار بودی و ای رفیقی که راه های نیکی کردن را پیش پای ما هموار نمودی!

سلام بر تو که تا هستی ، چه بسیار کسانی را خدا از آتش می رهاند و چه بسیار کسانی که حرمت تو را نگه می دارند و بخت نیک می یابند!

سلام بر تو که  بر گناهکاران ، چه طولانی بودی و چه پرشکوه بودی در دل مومنان !

سلام بر تو ای ماهی که وجودت مایۀ سلامت ما از هرگزند و آفت بود !

سلام بر تو ای ماهی که  روزهای دیگر سال با تو رقابت و همچشمی نتوانند !

سلام بر تو که با برکت بسیار ، به ما روی آوردی و ما را از چرک های گناه ، شستشو دادی !

سلام بر تو که پیش از آمدنت ، در آرزوی تو بودیم و پیش از رفتنت ، به اندوه جدایی دچار شدیم !

سلام بر تو و آن شب قدری که بهتر از هزار ماه است !

سلام بر تو که دیروز چون با ما بودی ، به سختی دلبسته ات بودیم و فردا که از میان ما خواهی رفت ، از جان و دل ، آرزومندت هستیم !

خدایا! اگر در این ماه گرد گناهی کوچک یا بزرگ گردیده ایم یا آنرا مرتکب شده ایم یا به عمد خطایی کرده ایم  یا از روی فراموشی ، بر خود ستمی روا داشته ایم و یا حرمت دیگری را نپاییده ایم ، بر محمد و خاندانش درود فرست و بر گناهان ما پرده بپوشان و به بخشایش خویش از ما در گذر و ما را پیش چشم سرزنش کنندگان قرار مده و زبان طعنه زنان را بر ما دراز مکن و با مهربانی بی پایان و فضل کاستی ناپذیر خود ، ما را به کاری وادرا که آن چه را در این ماه از نمی پسندی ، فرو ریزد و بپوشاند ..

بدرود ! بدرود ! ای بزرگترین ماه خدا !
نوع مطلب : متن ادبی، 
برچسب ها :
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات