صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
درباره وبلاگآبی تر از آسمان بود و پاک تر از باران .دستش را به آسمان می برد و ستاره ها را در سفره خالی ما می نشاند . بهار را به تساوی تقسیم می کرد و سهم خود را به آنکه محتاج تر بود می بخشید.کبوتر از دست او دانه می چید و ماه از روی او روشنی می گرفت . نخل تنهایی اش را می شناخت . چاه زمزمه اش را می شنید و غدیر آن آبگیر زخمی حیران بردباری اش بود .غم و غریبی و غربت ، اشک و آه او را همدم می شدند و از کوفه تا کربلا عشق بود که می کاشتند . نماز به تلاوت او می بالید و او به تلاوت نماز . اخمهایش را باز می کرد و آدم شعر بهشت را می سرود . او ساده بود به رنگ صبح و مرد بود به رنگ خدا. آری او علی ، ماه ولاء بود .

کودکانه ی غدیر
معرفی کتاب

هدف اصلی کتاب ، شناخت قرآن با غدیر و غدیر با قرآن است . نویسنده کوشیده است که در 1500 صفحه و در سه مجلد، این شناخت دوسویه قرآن و غدیر را در شش بخش توضیح دهد . بخش اول به آیات نازل شده در سراسر واقعه غدیر از مدینه تا مدینه اختصاص دارد که اقدامات پیامبر (ص) را از یک سو ، و اقدامات منافقین را از سوی دیگر در بر می گیرد ...

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مستور
سلیمان کتّانی، شاعر و ادیب مسیحی لبنان از تو می‏گوید، مولا:

«تو زیبایی؛ ولی نه به خاطر چشمان سیاهت، بلکه به خاطر بینش شعله‏ ورت.

تو زیبایی؛ نه به خاطر جمال سیمایت، بلکه به خاطر صفای سرشتت.

تو زیبایی؛ نه به خاطر گردن بلورینت، بلکه به خاطر جبروت خصلت‏ها و خوی شکوه مندت.

تو قهرمانی؛ ولی نه به خاطر پیچیدگی مچ‏هایت و نه به خاطر پهنای شانه‏ات، بلکه به خاطر چشمه فیضی که نخست بر قلب و زبانت و سپس به گفتار و رفتارت سرازیر شده است.

در میان نخستین مهاجران، تو از همه نامدارتر و برتر بودی و بیش از همه در دل پیامبر صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله جاداشتی.

تو نخستین کسی بودی که ایمان آوردی و تواناترین مدافع دین و دلیرترین مبارز، پایدارترین جنگاور، هوشمندترین حادثه‏پرداز، شیواگوترین دانشمند سخنور و موفق‏ترین پیکارگر به شمار می‏رفتی.

چه چیز در نهج‏ البلاغه فرود آمده که تصویر راستین آن روحی نباشد که به‏سان پرتو خورشید در جام بلورین، در تن والای تو فرود نیامده باشد؟ کدام کار است که در حیات نورانی‏ات انجام داده که تعبیری کاملاً درست از تمایلات عالیه و گرایش‏های ملکوتی‏ات نبوده باشد؛ گرایش‏های عالیه ‏ای که از روح پاک و مقدّست برخاسته است»
برای دیدن اندازه اصلی عکس بر روی آن کلیک کنید.

دل تاریخ برای تو تنگ است؛ برای تو که تاریخ را شرمنده صبر و سکوت غریبانه‏ات کردی، برای تو که سیمای شفّاف عدالت را هنوز هم پس از چهارده قرن فاصله، برایمان تازه و زیبا و روشن تصویر می‏کنی و ذوالفقار حق مدارت را در امتداد مسیر وحی و حقیقت به چرخش می‏آوری تا کوردلان خفته را از خواب شوم شیطانی برهانی.

دل تاریخ برای تو تنگ است؛ برای تو که علم را با عدل و عمل در هم آمیختی و تصویر انسان کامل را برای همیشه در دایرة‏المعارف انسان‏شناسی ثبت کردی.

ایمانت را با عشق و یقین گره زدی و در روزگاری که آئین حق، یاوری نداشت، مصداق «اَوَّلَ مَن اَسلَمَ مَعَ رَسول اللّه» شدی.

تو برادر وحی و جانشین او شدی؛ آن‏گونه که سزاوار ایمان محکم و یقین استوارت بود.

خداوند تو را برگزید تا میراث گرانقدر محمّد (ص) را پاس داری؛ آن‏گونه که تو حقیقت رسالت او را دانستی و آیین نیکویش را برگزیدی.

دل تاریخ برای تو تنگ است؛ برای تو که نام بلندت همچون هیبت ذوالفقاری‏ات، هنوز هم کام جان شب‏پرستان را تلخ می‏کند و جام جان حق‏مداران را از کوثر ناب ولایت سرشار.

چقدر دستان کوتاه ما تا آسمان بلند نگاهت فاصله دارند! کاش تقویم زندگی‏مان در تقدیر تاریخ تو بود! کاش تو را می‏دیدیم بالای منبر سادگی‏ات که با همان خرقه پشمینه پادشاهی نشستی و مسجد کوفه را مست موعظه می‏کردی!

کاش تو را می‏دیدیم کنار جاه‏های عمیق بی‏کسی‏ات، با همان صدای «های های» غریبانه؛ آنجاکه نجوا می‏کردی: «انا عبدک الضعیف الذلیل المسکین المستکین»!

کاش دنیا تو را می‏فهمید؛ دنیایی که حجم کوچکش، هیچ‏گاه قدر هیبت ملکوتی‏ات را آن‏چنان که شایسته نام بلند علی علیه‏السلام است ندانست و نفهمید!
نوع مطلب : متن ادبی، 
برچسب ها :
پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مستور

اتاق خاموش است . صدایی به گوش نمی رسد . او بی حركت خوابیده است . رو به سوی كعبه . او دختر نبی الله است ، بانوی بانوان جهان ، ناز پرورده پدر ، لطیفه ی مدینه .

او سیده اهل بهشت است ، صاحب باغ فدك ، زخم خورده زخم های كهنه كینه ، تنها یاور ولی خدا ، بی یارترین یار رسول .

زبان اَسما بند آمده است . می خواهد صدایش كند ، ولی می ترسد . سر به دیوار خانه نهاده است . تنها ، نگاهش می كند و آرام می گرید . ولی باید او را بخواند . این خواسته ی خود اوست . سال ها در این خانه جز اطاعت امر او هیچ نكرده است .

صدایش می زند : بانوی من !

جواب نمی دهد . قرار از دل اَسما فرو ریخت . بی حركت بر جاماند . قدرت دوباره سخن گفتنش نیست ، ولی باید صدایش كند .

- فاطمه ! دختر رسول خدا ...!

باز هم جوابی نمی دهد . صدای اَسما می لرزد . مثل دست و پای لرزان زینب ، اشك چشم های حسن ، تكان لرزان لب های حسین .

برای دیدن اندازه اصلی عکس بر روی آن کلیک کنید.

اتاق خاموش است . صدایی به گوش نمی رسد . او بی حركت خوابیده است . رو به سوی كعبه . اَسما به طرف او رفت . پارچه سفید را كنار زد و جز هاله نیلوفری صورت زهرا و لبخند نشسته روی لبانش چیزی ندید .

آری فاطمه ! امشب اولین شب سرد بدون حضور گرم توست . شب تاریك است و سرد . یتیمانت از بس گریه كرده اند ، خوابشان برده است . ولی من چگونه چشم بر چشم بگذارم با این همه درد تنهایی ؟ هنوز كسی رفتنت را نمی داند . این گفته خود تو بود كه می خواستی شبانه دفنت كنیم . فردا دیگر صدای گریه ات مزاحم همسایه ها نخواهد شد .

 به یاد داری كه چه بی شرمانه می گفتند :« به فاطمه بگو یا شب گریه كند ، یا روز . از دست گریه های بی امانش به ستوه آمده ایمكاش فقط یك بار دلیل گریه هایت را می پرسیدند .

فاطمه جان ! مطمئن باش كه دیگر نه تو مزاحم آن هایی و نه آنها مزاحم تو . خوشا به حالت كه آسوده شدی از دست این مردمان بی وفا . فردا تو نزد پدرت هستی ، در بهترین نقطه بهشت . پیامبر كه رفت ، تو تنها یاور روزهای تنهایی ام بودی . ولی به یقین بهشت با تمام میوه ها و رودها و حوریانش ، برای رسول ، گوارا نبود بی حضور تو .

و تو ام ابیها بودی و چگونه می توانی تحمل كنی این روزگار عجیب را ، بی حضور پدر ؟ حال من مانده ام تنها ، با تمام این وحشت زدگان غرق در مرداب زندگی و چه عالم گیر است سیاهی روح شان . مثل امشب ، تاریك و خاموش . همه خوابیده اند و اگر می دانستند كه از این پس از چه نعمتی محرومند ، به یقین نه چشم هایشان اذن ورود به خواب می داد ، نه تاب و قرار بر دل هایشان می نشست .

علی تنهاست . تنهاتر از همیشه . و او چه خواهد كرد بی فاطمه ، جز پناه بردن به چاه های صبور مدینه !


ادامه مطلب


نوع مطلب : متن ادبی، 
برچسب ها :
امکانات وب


این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

جشنواره رسانه های علوی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات